Hesap adı: Önemsiyoruz Derneği Iban: TR41 0006 7010 0000 0058 9656 60

Nedir?

Anne – Çocuk Gelişim Rehberliği Programı

Anne – Çocuk Gelişim Rehberliği Programı, Türkiye’deki ceza infaz kurumlarında annesi ile birlikte yaşayan 0-6 yaş aralığındaki çocukların eğitim, sağlık ve psiko-sosyal gereksinimlerinin annelerinin katılımı ile desteklenmesini amaçlar.

Program boyunca, çocuğun eğitim ve psiko-sosyal ihtiyaçlarına yönelik oyuncak ve hizmet faydalanıcılara ulaştırılır. Program kapsamında, annelerin çocuk gelişimiyle ilgili temel bilgiler edinmesi sağlanarak çocuklarına ve kendilerine dair bireysel farkındalıklarını geliştirmek, mevcut koşullar içinde sağlıklı anne-çocuk ilişkisinin desteklemek ve çocukların sağlıklı bir birey olarak yetişmeleri için fiziksel ve psiko-sosyal gelişimlerine katkı sağlamaya yönelik atölyeler düzenlenir. Sanat, tasarım ve psikoloji temelli atölyeler psikoloji disiplininden gelen bir profesyonel tarafından yürütülür.

Gaziantep E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda pilot uygulaması gerçekleşen programın 2019 yılında Türkiye’nin dört bir yanındaki ceza infaz kurumlarında süreklilik arz ederek yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.