Hesap adı: Önemsiyoruz Derneği Iban: TR41 0006 7010 0000 0058 9656 60

Nedir?

Bir Atık Dönüşüyor

Çevre bilinci konusunda farklı yaş gruplarına uygun biçimde bilgilendirme sağlanan ve atık malzemeler kullanarak katılımcıların sanatsal kolajlar yoluyla kendi yaratıcılıklarını ortaya çıkarmasına destek olan çocuk, yetişkin veya eğitmen atölyesidir.

 

HEDEF

 

– Çevre duyarlılığı geliştirmek.

– Fazla tüketimin sonuçları konusunda bilinç yaratmak.

– Sürdürülebilir pratik bilgiler yoluyla, aileleri geri dönüşüm yapmaya teşvik etmek.

–  Çocukların yaratıcı güçlerini ortaya çıkarmak.

– Farklı ifade biçimleri oluşmasına imkan tanımak.

– Çocuklar arası yardımlaşmayı desteklemek.

– Bireysel yaratıcı üretim deneyimi kazandırmak.

– Hayvanlar üzerinden hayal gücünü güçlendirmek.

 

KURUM ÖZELİNDE FAYDA

Ebeveyn ve çocuk ortak atölyelerde; anne, baba ile çocuğun ortak bir üretimi paylaşmaları desteklenir. Ebeveyn gözetimindeki çocuk için ev dışı bir güven ve aktivite alanı yaratılmış olur. Çocuğu ile kaliteli zaman geçirmek isteyen ebeveyn için bir fırsat yaratılır.

 

ORTAM VE EKİPMAN

– Katılımcılar rahat bir şekilde malzemeleri görebilecekleri, karton üzerinde sıkışmadan çalışabilecekleri bir masanın etrafında oturur.

– Atölye yürütücüsü farklı doku ve renkteki atıkları malzemelere yerleştirir. Katılımcıların, daha önceden yapılan bir duyuru ile atölyeye atık malzeme tedarik etmeleri beklenir, bu şekilde duyarlılık ve bilinçlenme atölye öncesinden başlamış olacaktır.

– Bir atölyede en fazla 15 çocuk ya da 10 çocuk-10 ebeveyn olması tavsiye edilir. – Bir atölyenin yaklaşık 20 dakikası anlatım ve konuşma, yaklaşık 1 saati ise sanatsal faaliyet olarak geçer.

– Atık malzemeler dışında çocuklara uygun yapıştırıcı, makas ve karton malzemeleri de gerekmektedir.

 

YÖNTEM

Katılımcıların kendilerini yaratıcı bir faaliyet yoluyla, farklı malzemeler kullanarak ifade edebilecekleri, hem diğer katılımcılarla paylaşmayı hem de bireysel olarak çalışmayı deneyimleyebilecekleri bir ortam sağlanır.