Yazılarımız

Bir İyilik Yap Denize At

Bir İyilik Yap Denize At

Soğuk kış günlerinde sokaklarda ihtiyacını konuşarak anlatamayan canlar; sokak hayvanları. Bir iyilik yap, denize at derler ya, işte o iyiliği yapacağımız dostlarımız…

Batılı ülkelerin aksine; Türkiye, Osmanlı’ya dayanan “sokak hayvanları ile bir arada yaşam kültürü’’nü benimsemeyi sürdürmüş. Bugün Batı’da bir ülkenin sokaklarında bizdeki gibi köpek ve kediler göremezsiniz. Söz sahibi tek türün insan olarak kabul edilmesi nedeniyle, sokaklar da insanlara ayrılmıştır! “Gelişme” anlayışının bir göstergesi olarak ülkemizde de bu yönde adımlar atılıyor. Hayvan dostlarının Nazilerin Auschwitz Toplama Kampı ile eşleştirdiği (plandan baktığınızda paralellikleri olan), Kısırkaya Toplama Kampı bunun bir göstergesi. Yaşamlarını sağlık içinde, konforlu bir ortamda geçirmeleri için bu kampın tasarlandığı söylense de konu ile ilgili deneyimleri olan dostlarımız bu duruma pek inanmıyor. Hayvanların uyutulması ve deney için satılması ihtimali iç gıcıklıyor. Bugün sokaklarda su ve mama kaplarını, çevre duyarlılığını destekleyici sosyal bir proje olan Yücesan A.Ş’nin mama ve su istasyonlarını görebilirsiniz.

Osmanlı’da sokak hayvanlarını besleme ile ilgili bir meslek bile vardı; Mancacılık… Bu cihaz, bu yüzyılın mancası belki de. Size düşen şey cihaz içine kullandığınız plastik veya teneke kutuyu atmak; böylece su ve mama alttaki kaplara dökülüp sokak hayvanlarını besliyor. Kahve alırken, “sokaktaki dostumuza kuru mama paketledik, ona ulaştırır mısınız?” diyen yeni nesil kahve dükkanı; Sankofa. Eve siparişi hızlandıran ve mobilleştiren Getir uygulamasının, herhangi bir alışveriş yapmanızı beklemeden, bir tık ile mama bağışı projesi. Bahadır Yargın’ın sokak hayvanlarına yuva olması adına “az malzeme, çok iş” duruşu ile tasarladığı Adore Kedi Evi’ni sadece kargo ücreti ödeyerek alıp sokağınızdaki yavrulara armağan edişiniz… Sosyal medya aracılığı ile bu tarz güzelliklere mutlaka rastlıyorsunuzdur; Bolluca’ya sevgi turuna çıkan binlerce güzel kalp, “her sokağın bir gönüllüsü olsa sokak hayvanlarının sorunları çözülür” diyen Kırık Kuyruk, 2000’den fazla Ömerli Barajı yakınlarında ilgi bekleyen köpeklere giden hayvanseverler… Paranız ya da sahip olduğunuz evinizle değil yüreğinizle ilgilenir onlar. Ekmeğinizi paylaşmak ise size kalmış. Bugün sokaklarda ıslanmış, acıkmış ve yorgun yorgun yürüyen kediler ve köpekler için çantanızda bir miktar veya aracınızın bagajında 3-5 kilo kuru mama bulundurup turlamak ne değerli bir destektir. Bir de bu gözle bakıp yürüyün o sokaklarda… Bizden ne farkları var?

Bir cevap yazın