Bizden Haberler

İçerde Oyuncak Var Üniversite Haberi

Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin İçerde Oyuncak Var çalıştayımıza ait internet haberi.Gururlu ve mutluyuz 🙂

Yazının tamamı için tıklayınız

Oyuncak, Her Çocuğun Hakkı

“İçerde Oyuncak Var” adlı tasarım çalıştayında tasarlanan ve üretilen oyuncaklar; konu ile ilgili duyarlılığı anlatan bir sergide buluşacak ve eş zamanlı olarak hapishanelerde anneleri ile büyüyen çocuklara ulaştırılacak.

Anadolu Üniversitesi Tasarım Kulübü ve Önemsiyoruz oluşumu iş birliği ile Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Moda Tasarımı Bölümü’nde Okt. Ayla CANAY’ın yürüttüğü Topluma Hizmet Uygulamaları (THU) dersi kapsamında “İçerde Oyuncak Var” adlı bir tasarım çalıştayı düzenlendi. Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 3. katta yapılan etkinlik, 30 Nisan-1 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi. Etkinlik; Tasarım Kulübü üyeleri, Moda Tasarımı, Mimarlık, İç Mimarlık ve Endüstriyel Tasarım Bölümleri öğrencilerinin yanı sıra Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım ve Moda Tasarımı Bölümleri’nden mezun 7 gönüllü tasarımcıdan oluşan “Önemsiyoruz” ekibinin katılımı ile yapıldı.

Hapishanelerde anneleri ile büyüyen 0-6 yaş aralığındaki çocukların oyuncak ihtiyacı nedeniyle düzenlenen çalıştayda katılımcılar, önce projeye destek veren gönüllü Tülin DAĞ’ın “İçerdeki Çocuğu Keşfetmek” ve Uzman Psikolog Elçin KÜLAHÇIOĞLU’nun “Psikolog Gözünden Çocuk” adlı sunumlarının yer aldığı videolar ile bilgilendirildi. Daha sonra öğrencilerle Önemsiyoruz’dan Mustafa TİMUR’un yönettiği bir beyin fırtınası yapıldı. Ardından gruplar oluşturularak tasarım aşamasına geçildi. Önemsiyoruz’un Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı (TÇYÖV) bünyesindeki “İçerde Çocuk Var” projesi aracılığıyla yazdığı ürün tanımı doğrultusunda Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri, ürün tasarlamaya başladı. Dönem boyunca yeni ürün geliştirme çalışmaları yapan öğrenciler, tasarlanan ürünlerin numune üretimini Okt. CANAY’ın liderliği ve Önemsiyoruz ekibinden Gökçe İPEK’in desteği ile Fakülte’nin Dikim Atölyesi’nde gerçekleştirdi.

 

İçerde Oyuncak Var Üniversite Haberi

İçerde Oyuncak Var Üniversite Haberi

Bir cevap yazın