Yazılarımız

Bir Çocuk Gibi Şaşarak Yaşamak

Bir Çocuk Gibi Şaşarak Yaşamak

“……..Bir çocuk gibi şaşarak yaşamak…

Yaşamak birer birer hep beraber…………” Nazım Hikmet Ran

Sınırsız hayalleri, sebepsiz mutlulukları ile çocukların günü; 23 Nisan. Masallarda hep daha iyisi için çabalayan kahramanlar gibi, bizi kaostan kurtaracak diye umut edip omuzlarındaki yükü her geçen gün artırdığımız nesil.
Çatışma ortamındaki çocuk… Şiddet gören çocuk… İstismara uğrayan çocuk… Özel durumu olan çocuk… Sadece çocuk… Çocuk…

 

Bir Çocuk Gibi Şaşarak Yaşamak

Bir Çocuk Gibi Şaşarak Yaşamak

Bir Çocuk Gibi Şaşarak Yaşamak

Bir Çocuk Gibi Şaşarak Yaşamak

Gündem Çocuk, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin tüm toplumda yaygınlaşmasını ve benimsenmesini sağlamak amacıyla 2005 yılında kuruldu. Çocuk hakları alanında çalışarak her çocuğun hak sahibi, eşit, özgür ve onurlu birer birey olarak; barış içinde, iyi ve mutlu bir yaşam sürmesi için bütüncül bir dönüşümü ısrarla savunur. Ekip olarak biz çok şey öğreniyoruz onlardan.

“Dünyamızda çocuk var!” sloganı ile 2011 yılında kurulan Pedagoji Derneği, çocuklar için üretilen çizgi film, animasyon, kitap, dergi gibi ürünlerin pedagojik değerlendirmesini yapmak; anne ve babaları daha fazla bilinçlendirmek, toplumun çocuklar için birleşmesini sağlamak amacıyla çalışmalarını yürütüyor.

Bebek ve Ruh Sağlığı Derneği; 2002 yıllında Avrupa Birliği, Dünya Sağlık Örgütü ve Birmingham Üniversitesi ile işbirliği içinde, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 33 ülkeyi kapsayan Daphne Programı’nı 1 yıl süre ile yürttü. “Anne/baba yerine geçebilecek süreklilik gösteren ve birebir ilişkinin olmadığı ortamlarda bebeklerin ve küçük çocukların yaşadıkları ihmalin şiddet ile eşdeğer olduğu” konusunda araştırmaları temel alarak çalışmalar yapıyor. Dernek; 3 yaş altındaki çocukların hiçbirinin ona birebir bakan kişi olmadan yuvada kalmaması gerektiğini savunur. Acil durumlarda 3 aydan fazla olmamak koşulu ile aile benzeri küçük evlerin kullanılabileceği üzerinde duruyor.

Umut Çocukları Derneği; çeşitli olumsuz olgular nedeniyle aile ortamından uzak, sokaklarda yaşamak zorunda kalan, madde bağımlılığı olan, suç potansiyeli öngörülen ve istismara açık çocuk, ergen, genç ve yetişkin bireyler kapsamında sosyal çalışmalar yapıyor. Bu konuda, ilgili kurum ve kuruluşlarla beraber hareket ediyor, kurtarıcı, koruyucu, önleyici, engelleyici, iyileştirici çalışmalar yürütüyor.

 

Bir yanıt yazın