Bizden Haberler, Genel

İzmir’de “Anlatmak İstiyorum” Atölyesi Gerçekleştirdik

22 Aralık Cumartesi Önemsiyoruz, Atölye Deneme Sanat ve Ekolojik Çalışmalar Derneği ve Dodo Kitap Kitabevi işbirliği ile “Anlatmak İstiyorum” çocuk atölyesini gerçekleştirdik.

Atölye kısa bir tanışmayla başladı. Atölyenin ilk yarısında tiyatro eğitmeni Seçil Vildan Çubukçu yürütücülüğünde çocuklar hislerini keşfedebilmek ve duygularını rahatça ifade edebilmek için ses ve beden egzersizleri gerçekleştirdi. Göz temasını kesmeden ve birbirine çarpmadan alanda hareket ederek, bedensel koordinasyon alıştırmaları yaptı. Gözlerini kapatıp müzik eşliğinde duygularını keşfeden çocuklar ne hissettiklerini çizdi, anlattı ve canlandırdı.

Atölyenin ikinci yarısında tasarımcı Melike Çıtak yürütücülüğünde çocuklar yaşadıkları deneyim ve fark ettikleri duyguları sanat ve tasarım yolu ile anlatmayı denedi. Çocuklar görsellerden kestiği nesneleri, bir kompozisyon oluşturarak kağıda yapıştırdı ve üzerine yazılar yazdı.

2 saatin sonunda çocuklar beden, ses ve düşünme egzersizleri ile keşfettiği duygu ve düşünceleri görselleştirerek hem bireysel farkındalık edindi, hem de sanat ve tasarımı bir ifade yöntemi olarak kullanmayı deneyimledi.

Bir cevap yazın