Yazılarımız

Çocuğun sevgi kaynağı: Anneler

Çocuğun sevgi kaynağı: Anneler

Anneler günü, annelerin hayatımızın her alanında önemli olduğunu bir kez daha hatırladığımız gün.

Doğduğumuz andan itibaren, hatta anne karnından itibaren bizi büyüten, geliştiren anneler için kurulacak çok cümle var. Annelerimiz, becerilerimizin ana kaynağı, öğrenme yetimizin gelişmesini sağlayan, sağlıklı birer birey olmamız yolunda ilk adımlarımızı attırandır.
Kalbimizin atmaya başladığı 6 haftalık gebelik sürecinden itibaren anne ile bağ kurulmaya başlar. Hafta hafta, sonrasında ay ay ve doğum sonrasında yıllar içinde anne ile etkileşim yoğunlaşarak devam eder.

Yaşama bağlılığımız ve güven duygumuz için temeller atılmaya başlar. Rol modellerimizden biri olan anne figürü, problem çözme becerimizin gelişmesinde ve davranış modellemesi için önemli bir role sahiptir.
Anneler için sevgiyi doğrudan ifade etme yollarının dışında, farkında olmadan duyguyu aktarmanın da mümkün olduğunu hatırlamalıyız. Anlamayacağını düşünsek de aslında çocuğun aktarılan duyguyu kolaylıkla algıladığını bilmek gerekir. Onun anneden beklentisi sevildiğini ve güvende olduğunu hissetmektir. İhtiyacı olduğunda annesinin yanında olacağını hep bilsin ister.

Bebeklik döneminde başını ve yüzünü okşamak, annenin sicaklığını hissetmesini sağlamak, 1 yaşını doldurduğunda kollarından tutarak yürümesine yardımcı olmak onun gelişimini destekler.

2 yaşından itibaren yüz göstererek burun, ağız, burun gibi organlarını keşfetmesini sağlamak önemlidir.

Çocuğun sevgi kaynağı: Anneler

Çocuğun sevgi kaynağı: Anneler

Çocuğun yaşamındaki ilk yıllarında annesiyle kurduğu ilişki, ilerdeki ilişkilerini, kişiliğini ve kısacası tüm hayatını etkileyecektir.

Her şeyden önemlisi çocuk ile iyi vakit geçirmek ve eğlenmeyi unutmamak, anneye de iyi gelecektir.

Projemizin ilk gününden bu yana, öğrenmek ve gözlem yapmak için bizi arayan, röportajlarımıza yanıt veren, sorularımızı cevapsız bırakmayan tüm annelere ve anne adaylarına teşekkür ederiz.

Kendini ve çevresini sevgiyle kucaklayan tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlu olsun.