Yazılarımız

Devlet Dersi

Devlet Dersi

Çocuk ve Ölüm..
Bir araya gelmeyecek iki kavramın aynı anda telaffuz edilmesi… Sayılardan değil, ölü çocuk bedenlerinden bahsedildiği her an hatırlatılan sunumu ile 2015 Gündem Çocuk raporu..
“2015’te 875 çocuk önlenebilir sebeplerden dolayı yaşamını kaybetti.”
Raporun başlığı bile, içeriğinin korkunç ağırlığını hissetmemiz için yeterli. “Çocuk ölüm istatistikleri ve sebepleri”. Rapora göre, çocuklar fiziksel güvenlik sağlanmadığı için okulda veya evde, bisiklet yolları olmadığı için bisiklet kullanırken sokakta, uyarı levhası bulunmayan su birikintisine düştüğünde, pikniğe gittiği yerde ya da yanlış kent planlaması sonucunda afetler sırasında yaşamını yitirdi. En yoğun hak ihlallerinin yaşandığı ilk üç il Diyarbakır, Şırnak, İzmir.

 

Raporun yayımlanmasının ardından düzenlenen “çocuğun insan hakları konferans dizisinin” ilki “Devlet Dersi”, Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşti. Çocuğa ebeveynlerin veya devletin sahip olamayacağını, çocuğun birey olarak algılanması gerektiği ve haklarının bulunduğu vurgusu, çarpık çocuk algımızın değişmesi için önemli bir bilgi.
Çocuklarının ölümlerinin ardından yüzlerce aile, geçmişin travmatik enkazlarıyla yaşamlarına devam etmeye çalışıyor.
Sadece çocukların haklarının tanındığı yerlerde, herkesin özgür olabileceğini hatırlayarak, bir sonraki Gündem Çocuk raporunda yayımlanacak bir istatistiksel verinin bulunmaması umuduyla….

Bir cevap yazın