Bizden Haberler

Van’da Birlikte Çamurluyoruz

Van’da Birlikte Çamurluyoruz

Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) 2016 Yaz Etkinlikleri kapsamında Önemsiyoruz ekibinden seramik sanatçısı Betül Katıgöz, Van’daki çocuklarla iki hafta sürecek bir seramik çalışması yürütüyor. 5. gününü tamamlayan bu atölye çalışması, şimdiden 100’den fazla çocuğa ulaştı.

Her gün 90 dakika sürecek iki atölye çalışmasi planlayan Betül, haftasonu çamur çıkarılan Bardakçı Köyü’ne giderek, çömlek ustası Osman Eşme ile tanıştı. Kil çıkarılan noktaları öğrenerek, çocukların da bu deneyimi yaşaması adına bir gezi düzenlenecek. İlk atölye Abdülhamit İlköğretim Okulundan gelen 12 ögrenci ile gerçekleşti.

Bu çalışma, doğanın ürettigi çamuru, çocuklar ile birlikte yoğurarak, sanat ve yaratıcılık ilişkisini bir oyun kurgusu içinde sunuyor. Betül, bu çalışmanın şahsından bağımsız devam edebilmesi adına katılımcılarına bir yöntem aktarmayı öncelikli görüyor. Aynı zamanda bölgede bu malzemeyi nereden temin edebileceklerini de ögretiyor.

Her yıl gerçekleşen bu Yaz Etkinlikleri; çocukların yaz dönemi boyunca kendilerini pek çok açıdan besleyebilecekleri olanaklar sunuyor. Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkı’ndaki etkinlikler ilköğretim çağındaki tüm çocuklara açık.Bu kapsamda, gönüllüler eşliğinde geziler düzenleniyor; bahçe oyunları, sanat ve okuma etkinlikleri uygulanıyor.

TEGV Yaz Etkinlikleri, çocukların zamanı etkin kullanma, grup çalışması, sorgulayan ve yaratıcı düşünme gibi yaşam becerilerinin gelişmesine katkı sağlarken, aynı zamanda çeşitli temalar aracılığıyla farklı kültürleri tanımalarını, çevre bilinci kazanmalarını, haklarını öğrenmelerini ve okuma alışkanlıklarını geliştirmelerini hedefliyor.

 

Bir cevap yazın