Yazılarımız

Kalpten Kalbe Görünmez Yol: Gönüllülük

Kalpten Kalbe Görünmez Yol: Gönüllülük

1985 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu gönüllülük esaslı çalışmaları ve faydaları dünya çapında tanıtmak ve artırmak için 5 Aralık tarihinin her yıl Dünya Gönüllülük Günü olarak kutlanmasına karar verdi. Dünya Gönüllülük Günü, gönüllülük kavramının dünya çapında anlaşılıp, hayatın doğal akışı içinde yer bulması, gönüllü çalışmaların yerel, ulusal ve uluslararası platformlarda paylaşılarak tanıtılması için bir fırsat oldu.

Böylece gönüllülük kavramının gündeme gelmesi, teşvik edilmesi ve yaygınlaşması, bireyleri yaşadıkları topluma karşı bireysel sorumluluk duymaya, bilgi ve tecrübelerini diğer gönüllüler ile paylaşarak, faydada kesişebilmeyi sağlar. Ülke olarak gönüllülük konularında üretkenliğimizin artış gösterdiği dönemdeyiz.

Gönüllülük, bir bireyin hiçbir çıkar gözetmeksizin tanımadığı bireylerin yaşam kalitesini arttırmak ya da toplumda fayda sağlayacağı varsayılan bir hedefe ulaşmak için destek olmaktır. Gönüllüler için biz, gönülden gönüle giden o görünmez yolda yürüyenler olarak yorumluyoruz.

Kalpten Kalbe Görünmez Yol: Gönüllülük

Kalpten Kalbe Görünmez Yol: Gönüllülük

Bir gönüllü hakkında yazmanın tam sırası, İlker Kül. İstanbul’da yaşayan bir fotoğraf sanatçısı. Yıllar önce Ağrı Patnos’ta lastik ayakkabı giyen bir çocuğun ondan yalnızca bir silgi istemesi ile başlayan bir hikayeyi yazmak istiyoruz. #1000motorcu1000çocuk projesi, kendi kendinin sponsoru olarak çıktığı bir yolculuk. 1000 motosiklet kullanıcısının 1000 ihtiyaç sahibi çocuğa yardım etmesi için aracı olmaya karar vererek, çeşitli şehirlerde gerçekleştirdiği çekim etkinliklerine katılan motosikletçilere 30 fotoğraflık bir albüm çekimi yapıyor, karşılığında aldığı bedeli ise çocuklara giyecek ve kırtasiye yardımı ulaştırmak üzere kullanıyor. Üstelik bu yardımı kişisel motoru ile götürerek zaten tutkunu olduğu motosiklet yolculuklarını daha anlamlı bir hale getiriyor.

 

Kalpten Kalbe Görünmez Yol: Gönüllülük

Kalpten Kalbe Görünmez Yol: Gönüllülük

Gönülden gönüle giden o görünmez yolda yürüyen herkesin yolu açık olsun.

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nde bizi destekleyen tüm gönüllülerimize sevgi ve saygılarımızı sunarız. Birlikte daha etkimizi artırıp yolculukta bol bol öğrenip keyif almaya devam etmek umuduyla.