Yazılarımız

Okumaya Davetlisiniz

Okumaya Davetlisiniz

“Tohum yaşamın kaynağıdır. Bir tohumun filizlenip topraktan başını uzatmasını ve zamanla büyümesini izleyen çocuk, yaşamdaki en büyük mucizeye tanıklık eder.”

Okuma alışkanlığı kazandırmak ve kitap sevgisi aşılamak üzere kurgulanmış “Çocuk Kitapları Haftası” nedeniyle ekibimizden Ebru, Tohumun Rüyası’nı yorumladı. Okumaya davetlisiniz. Tohumun Rüyası; yazan Nalan Özdemir Erem, çizen Sahar Bardaie, Sarıgaga Yayınları tarafından 2014’te Türkçe yayınlandı.

Evdeki küçük insana biraz olsun toprak kokusu vermeye çalışırken Tohumun Rüyası ile tanıştım. Anladığım kadarı ile kitap, Kickstarter’ın Türk benzeri olan ‘bir ayda’ projesi sayesinde raflardaki yerini alabilmiş. Kitap gerek yola çıkışı gerekse yol boyunca başarmaya çalıştıkları ile resimli bir kitaptan çok daha fazlasını barındırıyor.

Hikâye bizlere unuttuklarımızı hatırlamak için yardımcı oolurken, çocuklara tohumun yolculuğu ile ilk defa karşılaşma şansını veriyor. Yolculuk boyunca, tohumun yanı sıra toprak, rüzgâr, yağmur, zaman, ay, güneş, kuşlar, ağaç, yaprak, yeryüzü gibi birçok kavram bekliyor insanı. Sade dili çocuklarımıza bu yolculuğu tarif edebilmemiz için çok güzel bir yol oluşturuyor. Ve aynı zamanda yakın olduğumuzu düşündüğümüz bu kavramlara aslında ne kadar uzak olduğumuzu hatırlatıyor.

Okumaya Davetlisiniz

Okumaya Davetlisiniz

Kitabın hikayesi kadar çizim tekniği de kuvvetli. Suluboya ve baskı tekniklerine benzer bir teknik ile resmedilen kitap, elinize aldığınızda sizin için özel olarak hazırlanmış hissini veriyor. Çizim tekniğinin fotografik olmaması doğa ile etrafımızdaki her şeyin birbiri ile akışkan bir bağ içinde olduğunu hatırlatıyor.

Her kitap ile birlikte bir miktar Kavılca Buğdayı (Kars) tohumu hediye ediliyor. Anladığım kadarı ile bu tohum Türkiye’nin en eski tohumlarından bir tanesi. Ne kadar ince bir düşünce… Ayrıca geri dönüşümlü kağıda basıldığı için çevreye duyarlılığını üretim şekli ile de gözler önüne seriyor. Butik kitapevlerinden ulaşabileceğiniz bu kitap, Yayınevi’nin internet sitesinden sipariş edilebiliyor.
Çevreye duyarlı, çocuklarımızı ve bizleri ait olduğumuz ama unuttuğumuz doğa ile buluşturacak, nitelikli kitaplar okuduğumuz nice Dünya Çocuk Kitapları Haftasına…

Bir yanıt yazın