Bir Kucak Oyuncak, Bizden Haberler

Bir Kucak Oyuncak için…

Bir gönüllü ekip olarak tasarım ve sosyal faydayı kesiştirmek üzere yola çıktık. İletişim çalışmaları Eylül 2016’da hız kazanan Bir Kucak Oyuncak projesi, ”Oyuncak Her Çocuğun Hakkı” diyerek destekçileri ile yürümeye, tasarladığı ürünleri uzmanlar ile geliştirmeye, uygunluğu tescillenen ürünleri sponsorları ile üretmeye devam ediyor.

Oyuncağa ulaşımı sınırlı çocuklar diye söylediğimizde milyonlarca çocuk gelecektir aklınıza. Türkiye’nin dört bir yanındaki hapishanelerde annesi ile yaşamak zorunda olan 0-6 yaş aralığındaki 500 çocuk için tasarlamaya başladık.  Top Doğa & Hayvanlar, Top Sayılar & Renkler hapishane sınırlandırmalarına uygun olarak tasarlandı, çocukların motor becerilerinin gelişimine katkı sağlayacak, annesi ile etkileşimini artıracak nitelikte ürünler geliştirildi. Seri üretim için uygun hale getirildi. Oyun Halısı ve Anne/Baba-Çocuk Etkileşim Kartının tasarım süreci devam ediyor. 28 Şubat’a dek, bu iki ürünün de seri üretimine başlanması hedefleniyor. Bu süreçte tasarım, üretim, koordinasyon, iletişim, lojistik, uzman işbirliği, yeni bağlantılar kurma, finans ve muhasebe gibi ana başlıklarda çalışıyoruz.

Sosyal fayda için çalışmak üzere bir araya gelen tasarımcı, üretici, gönüllü bireyler ve uzmanlar ile işbirliğine örnek olan bir projedir.  Her ürünün öncelikle 500 çocuk için üretiminin tamamlanması hedefleniyor. Bugün itibariyle elimizde 350 tane top var, 175 çocuk için gönderime hazır. Adalet Bakanlığı’na iletilen öneri dilekçesinin yazılı olarak değerlendirilmesini bekliyoruz ki kargolamaya başlayalım.Ekibimiz tarafından, hapishane içine girebilecek, kriterlere uygun olarak tasarlanan ürünler sponsor ve gönüllülerimiz ile üretildi ve dikildi. Yaklaşık 400 top dijital baskısı tamamlandı, baskısı tamamlanan kumaşlar gönüllülerimiz ile dikim için hazır hale getirildi. Bu sırada lise öğrencileri ile ortak bir çalışmaya başlandı. Detaylar burada.

bir kucak oyuncak için

bir kucak oyuncak için

bir kucak oyuncak için

bir kucak oyuncak için

Maine ile dikimi için bir üretici sponsorumuz 247 tanesinin üretimini üstlendi, 50’ye yakınını Gökçe İpek, 50 tanesini Melike Çıtak, 5 tanesini Hilal Dündar, 4 tanesi Ebru Kefeli Kalfazade dikti. Elyafları doldurulmamış 44 ürün de yine Bursa Görükle Mesleki ve Teknik Lisesi’nde tamamlandı. Henüz dikimi tamamlanmamış 40’dan fazla ürün var. Farklı üreticilerin katkılarını almak üzere görüşmelere devam ediyoruz.

bir kucak oyuncak için

bir kucak oyuncak için

 

Onayımız olsaydı, Türkiye’de oyuncağa ulaşımı sınırlı 500 çocuğun 175 tanesini sevindirebilirdik. 2017 ilk aylarında onayımızın gelmesini diliyoruz.

Ürün hakkında daha fazla bilgi için 2016 faaliyet raporumuzu veya projenin web sitesini yakında güncelleyeceğiz incelemenizi isteriz. Tasarımcı, üretici, uzman psikolog ve annenin ortak çalışması sonucu tasarlanan bir oyuncaktır.

bir kucak oyuncak için

bir kucak oyuncak için

bir kucak oyuncak için

bir kucak oyuncak için

Related Posts