Yazılarımız

Dünya Tiyatrolar Gününüz Kutlu Olsun

tiyatrolar günü

27 Mar Dünya Tiyatrolar Gününüz Kutlu Olsun
11:50 Yazılar
4 Likes
Tiyatronun tüm çocuklara ulaşması için gönlünü vermiş, kıyısından dokunmuş herkesin Dünya Tiyatrolar Günü kutlu olsun. Yazımız mimar ve tiyatro oyuncusu destekçimiz @aycabildik’in kaleminden.

“Bütün dünya bir sahnedir,
Ve bütün erkekler ve kadınlar
Sadece birer oyuncu..” W. Shakespeare

Daha annemizin karnındayken hepimize ayrı ayrı roller biçilir. Hayatta oynadığımız bu roller, karşılaştığımız engeller, deneyimler, tiyatro sahnesinde önümüze serilirler. Kimi zaman düzeni eleştirerek çıkarlar, kimi zaman bir durumu, kimi zamansa bizi bizimle anlatmak için çıkarlar karşımıza.

İnsanı insana insanla anlatma sanatıdır tiyatro.

Bizi bize sunan tiyatro, çocuklara da aynı görevi üstlenmiştir. Çocukların birer birey olduğunu, olaylar karşısında vermeleri gereken tepkileri, iyi ile kötüyü öğreten yerdir tiyatro. Tiyatro bir yün koyar ortaya o yünü örüp istediği şekle sokar seyirci. Tiyatroya gelen çocuk hayal eder, düşünür. Sahnede gördüğü dekordan öteye gider hayalleri.

Tiyatro, çocukların önüne koca bir tepsi yemek sunar, çocuk ise bu yiyeceklerin tadına bakar ve hiçbir zaman unutmaz. Çocuk seyircinin dikkatini, yüksek sesle konuşarak, abartılı oynayarak, olay örgüsü olmayan oyunları sergileyerek çekemezsiniz. Bir tiyatro olarak yapılan en büyük yanlış çocuklara, anlamsız hareketler ve sesler ile oyalamaya çalışmaktır. Çocuk algısı o kadar açıktır ki anlamsız gelen hiçbir durumu ve kişiyi kabul etmez. Yetişkin seyircilere kendinizi nasıl inandırıyorsanız, çocuk seyircide de aynı tavrı göstermek en doğrusu olacaktır. İşte ozaman dikkat kesilir, anlamak için çaba sarfeder ve pür dikkat sahneyi seyrederler.

Çocuk, salona ilk adım attığı andan itibaren oyunun içine dahil olur. Bir oyuncu olarak onu alanınıza çekmek hem çok kolay hem de çok zor bir iştir. Çocuk sahnedeki oyuncu kişilere inanmadığında, tepkisini hemen belli eder. Dağılır, konuşur, etrafta koşturmaya başlar. Samimi ve içten tepkileri ile en değerli seyircilerdir çocuklar. Oyuncu ve oyun örgüsü öyle akıllıca planlamalıdır ki seyirci ile sahne arasındaki bağ hiç kopmamalıdır. İşte o zaman bembeyaz koca bir duvarı hep birlikte boyamaya başlayabilirsiniz. Onlar, kahkahaları, korkuları, yeri geldiğinde sahnedeki karakterleri korumak için bağrışmaları ile sahneyi yeşile, sarıya, maviye boyarlar. Siz ise oyuncu olarak o renkleri alıp sahnede yepyeni bir resim çizersiniz.

tiyatrolar günü

tiyatrolar günü

tiyatrolar günü

Related Posts